Kule Vinç Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kule Vinç Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kule Vinç

Kule vinç, özellikle günümüz Türkiye’sinde önemli bir yer teşkil ediyor. 2016 yılında yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 202,3 milyon m² olarak gerçekleşmiştir. Sadece İstanbul’a baktığımızda yüksek binaların bu veri içerisinde ne kadar çok yer kapladığı aşikar.

 

İnsanoğlu, var olduğundan beri büyük yapılar inşa etmiştir. Daha önceleri bunu dini ritüeller uğruna yapsa da içinde bulunduğumuz yüzyılda bu uğraş eğlence, iş, konaklama ve şov gösterisi şeklinde birçok farklı amaca hitap ediyor. Büyük yapıların inşası, tarihin ilk dönemlerinde büyük bir insan gücü gerektirmiş, yapılar yıllar hatta bazen yüzyıllar içerisinde tamamlanabilmiş.

 

Aradan geçen yıllar ve teknolojinin gelişmesi, büyük yapılar için kullanılan insan gücünü azaltmış, inşa sürelerini senelere sıkıştırmıştır. Bu süreçte belki de en büyük rol kule vinçlere düşüyor. Kule vinç sayesinde insan gücünün yetmeyeceği yükler, yatay ve düzey olarak rahatlıkla istenilen alana taşınıyor, büyük yapıların inşalarında hem zaman hem de maliyet tasarrufu yapılabiliyor.

Kule vinç, adını büyük bir metal kuleye benzediği için almıştır. Dolayısıyla, hacminden ve kapladığı alandan dolayı, yapıların inşasına başlanmadan önce kule vinç parçaları şantiye alanına getirilir ve vincin kurulumu gerçekleştirilir.

Kullanıldığı alanda, inşaat süresince yük taşıyacağı yere göre boyu yükseltilebilir veya kısaltılabilir. Kule vincin gövdesinin yanında, BOM adı verilen ve yükü taşıyan bir kol vardır. Bu kol, vinç en uç noktada iken 1500 kilo, en dipte iken 6000 kiloya kadar taşıyabilir. Bu tarz vinci kullanan operatörlerin kabini BOM ve gövdenin birleşiminde yer alır.

Kule vinç nasıl kullanılır?

Kule vinçlerin, yetkili operatör haricinde kişiler tarafından kullanmaları yasaklanmıştır. Kaldırılan ağırlık, canlı veya cansız varlıkların üzerinden geçirilerek taşınmamalıdır. Vincin bakımı mutlaka zamanında yaptırılmalı ve vinç üzerinde bulunan bütün aksamın çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Vinci kullanan operatörün psikolojik ve fiziksel hastalığı bulunmadığından emin olmak gerekir.

 

Operatörlerin, iş makinesi kullanırken içilmesi yasak olan ilaç sınıfından tüketmemeleri gerekir. Vincin bütün lambaları çalışır durumda olmak zorundadır. Yükün taşındığı halatlarda insan taşınmamalıdır ve bu halatlar her kullanımdan sonra kontrol edilmelidir. Vincin en küçük bir arızasını dahi yetkili birimlere rapor etmek gerekir. Eğer operatör o an vincin kullanılmasını tehlikeli buluyorsa kullanılmamalıdır ve tehlike giderilinceye kadar beklemelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir